Barva prkénka

Význam barvy prkénka a proč na ní záleží

Pokud jste někdy vařili, pravděpodobně jste použili prkénko. Pokud máte plastové prkénko - vyrobené z HDPE nebo Richlitu - možná jste si všimli, že se vyrábí v různých barvách: červené, zelené, modré atd. Možná Vás překvapí, že tyto barvy tam nejsou proto, že jsou hezké - ve skutečnosti se za významem barev prkének na krájení skrývá nějaký důvod

Význam barev prkénka na krájení

Mít různě barevná prkénka na krájení může v konečném důsledku pomoci snížit možnost křížové kontaminace při přípravě potravin, ke které obvykle dochází mezi syrovými a vařenými potravinami. Pokud se například syrové kuře dotkne vařeného kuřete, může dojít k jeho kontaminaci přenosem bakterií a potenciální otravě jídlem.

Může také pomoci při potravinových alergiích; pokud je někdo alergický na korýše a měkkýše, rozhodně nechcete na stejném krájecím prkénku krájet syrové ryby.
Abyste tomu předešli a zajistili správnou hygienu potravin, představuje každé barevné prkénko jednu skupinu potravin, která by se měla krájet pouze na tomto konkrétním prkénku. Barevně označená prkénka Vám pomohou snadno udržet přehled o tom, jaké potraviny byly na kterém prkénku krájeny.

Barvy krájecích prkének a jejich význam

  • Červená krájecí prkénka by měla být určena pouze pro syrové maso.
  • Žlutá krájecí prkénka by měla být určena pouze pro syrovou drůbež.
  • Zelené krájecí prkénko by mělo být určeno pouze na saláty, ovoce a zeleninu.
  • Modrá krájecí prkénka by měla být určena pouze pro syrové ryby.
  • Bílá krájecí prkénka by měla být určena pouze na pečivo a mléčné výrobky, jako je sýr a chléb.
  • Hnědá krájecí prkénka by měla být určena pouze na vařené maso.


Někteří lidé rádi používají žlutá prkénka na vařené maso, drůbež a ryby a hnědá prkénka na kořenovou zeleninu, jako je mrkev, brambory, tuřín a pastinák. Záleží na osobních preferencích a na tom, co Vám vyhovuje.

Bonusové barvy a jejich významy

Ačkoli červená, žlutá, zelená, modrá, bílá a hnědá jsou nejběžnějšími barvami prkének na krájení, přibylo k nim několik doplňků.

Fialová krájecí prkénka nyní zaznamenávají nárůst a představují alergeny, například bezlepkové potraviny. Fialová krájecí prkénka konkrétně pomáhají zamezit křížové kontaminaci pro jedlíky s alergeny, protože by jim omylem snědení něčeho, co jim škodí, mohlo vážně ublížit.

Černá krájecí prkénka si oblíbili kuchaři sushi a lze je použít i na obiloviny.

Výše uvedeným složitostem a peripetiím můžete předejít koupi skleněného prkénka, které vyniká snadnou údržbou a krásnými barvami, které lahodí každému oku.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec