Skleněné nebo dřevěné prkénko?

Zjistěte, jak účinně vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je nepříjemných pachů

Skleněná vs. dřevěná prkénka na krájení: výhody a nevýhody

Skleněné prkénko na krájení je vyrobeno z přibližně 4 mm silného tvrzeného skla. Tvrzené sklo je jedním z nejodolnějších materiálů dostupných na trhu. Jak víte, v každé kuchyni panují nepříznivé podmínky, jako je vlhkost a vysoké teploty. Skleněná prkénka jsou odolná vůči vlhkosti a vysokým teplotám, dobře poslouží i jako podložka pod horký hrnec. Snadno se také udržují v čistotě, po každém krájení syrového masa je stačí umýt tradičním způsobem s trochou mycího prostředku. Desky na sklo vydrží v nezměněném stavu několik let každodenního používání. Díky rozmanitosti motivů budou prkénka z tvrzeného skla ladit s jakýmkoli kuchyňským dekorem. Toto prkénko můžete použít také jako ochranu stěn před mastnotou a nečistotami, které vznikají při přípravě pokrmů na sporáku.

Skleněné nebo dřevěné prkénko na krájení? Přečtěte si, jak účinně čistit kuchyňská prkénka a zbavit je nepříjemných pachů

Prkénka na krájení jsou nedílnou součástí přípravy pokrmů. Bez prkénka si lze jen těžko představit krájení masa nebo chleba. Jaké prkénko na krájení vybrat? Tato otázka vyvolává mnoho pochybností, které, jak doufáme, v tomto příspěvku rozptýlíme.

Skleněná vs. dřevěná prkénka na krájení: výhody a nevýhody

Dřevěná krájecí prkénka jsou účinná, ekologická a již dlouho se používají v každé kuchyni. Jsou stále stejně účinná jako kdysi? Dřevěná prkénka na krájení vyžadují impregnaci, aby se dala používat dlouho beze změny. Je také obtížnější čistit jejich povrch pouze tekoucí vodou, často se musíte namáhat s odstraněním zbytků syrového masa nebo zeleniny, které se na prkénko při krájení přilepily. Problematické může být i čištění dřevěného prkénka, zejména když už má rýhy vytvořené krájením. Dřevo není odolné vůči vysokým teplotám a vlhkosti, proto je dobré prkénko po každém umytí ihned vysušit. Dřevěná prkénka se často používají jako ozdobné podnosy na občerstvení. V současné době jsou nejmodernější dřevěná prkénka na krájení, která jsou přírodní, s kroužky, které jsou také krásnou ozdobou každé kuchyně.

Jaký olej je vhodný k impregnaci dřevěného prkénka?

Dřevěné prkénko je třeba naimpregnovat, aby mohlo sloužit co nejdéle. Není nutné prkénko impregnovat po každém použití, ale je dobré ho impregnovat alespoň jednou za měsíc. Jaký impregnační olej zvolit? Nejoblíbenějším a snadno dostupným olejem pro impregnaci dřevěných desek je řepkový olej. Stačí prkno namazat 24 hodin před dalším použitím. Po 24 hodinách prkénko očistěte mycím prostředkem a opakujte nebo použijte. Někdy se k impregnaci používá také olivový olej, ale nedoporučujeme k tomuto účelu používat kokosový olej.

Jak odstranit plíseň z prkénka?

Dřevěná prkénka na krájení nemají ráda vlhkost. Ne vždy je však možné vzniku plísně na prkénku zabránit. Jak se rychle zbavit plísně? Dřevěné prkénko můžete zkusit vyčistit stlačeným vzduchem a poté potřít octem. Pokud však skvrny přetrvávají nebo je plíseň příliš hluboká, určitě prkénko vyměňte za nové. Plíseň je živnou půdou pro bakterie, takže byste neměli ohrožovat vlastní zdraví.

Jak odstranit nepříjemný zápach z dřevěného prkénka na krájení?

Při krájení ryb nebo syrového masa se na prkénku často objevuje nepříjemný zápach. Jak se ho mohu zbavit? Stačí použít citronovou šťávu nebo roztok jedlé sody a vody ve správném poměru a prkénko důkladně vydrhnout. Zápach zmizí, prkénko bude svěží. Nevýhodou této metody však je, že dřevo vlivem drhnutí vybledne. Dřevěné prkénko můžete vyčistit pouze prostředkem na mytí nádobí, ale ani to není zárukou, že se zbavíte nepříjemného zápachu.

Jak skladovat prkénka na krájení?

Dřevěná krájecí prkénka je třeba skladovat na suchém a bezpečném místě, mimo dosah vlhkosti a vysoké teploty. Můžete je uložit do skříně a vyjmout pouze v případě potřeby nebo je můžete mít na kuchyňské lince. Skleněná prkénka můžete skladovat kdekoli, jsou odolná proti poškození a vlhkosti, takže je můžete mít u sporáku, na lince a dokonce i u dřezu. Dřevěná prkénka se snáze poškodí, jejich trvanlivost musíte zajistit také řádným zajištěním. Prkénka na krájení jsou jedním z nejčastěji používaných kuchyňských doplňků každý den. Vyberte si své oblíbené a staňte se mistrem vaření ve vlastní kuchyni.

Naše nabídka skleněných prkének a ochranných desek.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec